Dla kogo garaż blaszak?

garaż blaszany

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez samochodu. Oczywiście nie jest tak, że każdy ma w obowiązku posiadanie pojazdu. Można przecież bez większego problemu przemieszczać się za pomocą środków komunikacji publicznej. Można też jeździć rowerem tradycyjnym lub elektrycznym, a także hulajnogą. W większości przypadków ludzie preferują jednak własne auto. Dowiedz się, dla kogo garaż blaszak będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dlaczego warto przechowywać samochód w garażu?

Można powiedzieć, że w warunkach miejskich możliwość korzystania z garażu jest mocno utrudniona. Takich obiektów jest zdecydowanie za mało. W miastach zapotrzebowanie na garaże jest wyjątkowo duże. Czasami bywa tak, że gdy do dyspozycji jest wolny garaż, to znajduje się on w znacznej odległości od domu. Z tej przyczyny podpisanie umowy na korzystanie z niego nie ma sensu. Chodzi przecież o to, by garaż blaszak znajdował się w pobliżu miejsca zamieszkania.

W miastach jest spore zanieczyszczenie powietrza, przez co na samochodach osiada dużo brudu. Kondycja polskich ulic też nie jest najlepsza, więc od czasu do czasu każdy może mieć potrzebę wykonania drobnych napraw we własnym zakresie. Ogólnie rzecz ujmując, warto zabezpieczać pojazd przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Poza tym wysiadając z samochodu w garażu w czasie opadów deszczu lub śniegu, można bez pośpiechu przygotować na przykład parasol.

Garaż blaszak — przykład sytuacji, w której powinien mieć zastosowanie

W niektórych miastach trwa rewitalizacja obszarowa. Dotacje unijne powodują, że miasta chcą wykorzystać pozyskane środki na remonty zabytkowej tkanki miejskiej. Chcą też przeprowadzić wiele inwestycji, które zmodernizują miasto i ułatwią życie jego mieszkańcom. Samo przeprowadzanie prac remontowych bywa koszmarem dla okolicznych kamienic czy bloków. Przykładem jest remont elewacji jednej z kamienic, która od innej kamienicy była oddzielona jedynie pasem zieleni. W trakcie zbijania tynków, a także innych robót na elewacji, pył ze ściany przedostawał się na podwórze sąsiadujące. Wszystkie samochody zostały nim zabrudzone. Biały osad na samochodach stał się trudny do zniesienia. Niestety, nie pomogły prośby o interwencje. Wszelkie zapewnienia, że prace na elewacji zakończą się w ciągu tygodnia, okazały się nieprawdziwe. Posiadacze samochodów musieli korzystać częściej z myjni. To  z pewnością generowało im większe koszty utrzymania pojazdów. Gdyby na podwórzu każdy miał garaż blaszak, nie było by aż takich zabrudzeń samochodów. Tak więc garaże byłyby świetnym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach, ale niestety, potrzeba pojawiła się dopiero po fakcie. Warto dodać, że remont elewacji trwał miesiącami (od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a wykonawca stale zapewniał, że roboty skończą się za tydzień).

Kto powinien zadbać o garaż blaszak?

Przede wszystkim garaż blaszak powinni zapewniać:

  • Właściciele parkingów. Dla właścicieli samochodów ważne jest, by mogli pozostawiać swoje pojazdy na terenie monitorowanym. Część z nich chętnie by skorzystało z garażu. Niektóre parkingi oferują garaże — abonament miesięczny jest przez to nieco wyższy, ale nie jest to wydatek, którego nie udźwignie przeciętny posiadacz auta.
  • Wspólnoty Mieszkaniowe. Wiele Wspólnot Mieszkaniowych, zwłaszcza na terenach, gdzie znajdują się kamienice, ma do swojej dyspozycji duże podwórza. Jak najbardziej można podjąć uchwałę zezwalającą na to, by na podwórzu pojawił się garaż blaszak dla każdego, kto tylko zgłasza takie zapotrzebowanie. Wspólnoty mogą pobierać dodatkowe opłaty za korzystanie z takich udogodnień lub mogą potraktować to jako opcję bezpłatną, na którą i tak zrzucają się właściciele mieszkań wchodzący w skład Wspólnoty Mieszkaniowej. Jest to kwestia wpisania inwestycji do planu gospodarczego na dany rok, zaakceptowanie go przez większość (minimum 51%), a także zwiększenie zaliczek na fundusz remontowy (lub nie, gdy nie ma takiej potrzeby). Jeśli chodzi o bloki, to niektóre są ogrodzone — dzierżawią lub użyczają tereny od miasta, przez co również mogą zapewnić mieszkańcom dostęp do takich rozwiązań.
  • Spółdzielnie Mieszkaniowe — jeśli statut im na to pozwala, to jak najbardziej mogą zatroszczyć się o to, by garaż blaszak był standardem. To jednak zależy od polityki danej Spółdzielni Mieszkaniowej. Niektóre SM, nawet jak mają wolny teren pod parking i garaże, to wolą go sprzedać. W dużych Spółdzielniach Mieszkaniowych dodatkowy obowiązek, jakim jest zarządzanie garażami, może być zbyt kłopotliwy.

Garaż blaszak dla samochodów służbowych

Firmy, które mają na stanie pojazdy zakupione na cele służbowe, jak najbardziej powinny zadbać o garaże dla swoich pojazdów. Duże przedsiębiorstwa prowadzą działalność zazwyczaj na własnych terenach, przez co bez problemu mogą zlecić postawienie takich obiektów. Jeśli tereny są dzierżawione, wystarczy zawrzeć odpowiednie porozumienie z właścicielem nieruchomości.