Garaż blaszak to popularna konstrukcja, którą można spotkać w wielu zakątkach świata. W Polsce takich garaży jest mnóstwo, przy czym w ostatnich latach zmienił się ich design i jakość. Garaże blaszaki mogą pełnić różne funkcje. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na garaż tego rodzaju.
Dla kogo garaż blaszak?
Garaż typu blaszak doskonale sprawdzi się w następujących sytuacjach:
- Przy domach jednorodzinnych.
- W zabudowie bliźniaczej.
- Na działkach rekreacyjnych.
- W siedliskach.
- W gospodarstwach agroturystycznych.
- W obiektach turystycznych (kameralne pensjonaty, kwatery prywatne).
- Na terenach należących do firm i instytucji.
Produkt tego rodzaju jest bardzo pożądany — chce go posiadać wielu właścicieli pojazdów. W przypadku budowy domów jednorodzinnych w projekcie nie zawsze jest uwzględniany garaż. Nawet jeśli takowy znajduje się na planie, to inwestorzy mogą wnieść korekty. Chodzi o to, że jeśli dom jest zaplanowany na 120 m2, a jest duża rodzina, to może zajść potrzeba zagospodarowania przestrzeni na cele mieszkalne. Może też tak być, gdy rodzina w danej chwili nie posiada samochodu i nie przewiduje jego zakupu w najbliższym czasie. Co istotne, garaż blaszak nie musi stać pod samym domem. Może być postawiony w dowolnym miejscu. Inwestorzy sami decydują, gdzie garaż blaszak ma stanąć. Montaż garażu przez profesjonalistów pozwala korzystać z produktu w zasadzie od razu.
Jakie są korzyści z posiadania garażu blaszaka?
Ludzie na ogół chcą dbać o swoje pojazdy. W zależności od osobistych możliwości finansowych kupują samochody prosto z salonu lub używane. W każdym razie chcą się nimi cieszyć jak najdłużej. Niektórzy kupują auta z myślą, że będą z nich korzystać rok lub dwa, a następnie wystawią je na sprzedaż. To powoduje, że warunki, w jakich przebywa pojazd, są bardzo ważne.
Garaż blaszak chroni samochód przed:
- Śniegiem — tutaj bezcenne jest to, że w ogóle nie trzeba martwić się o odśnieżanie samochodu. Nie trzeba wychodzić dużo wcześniej z domu, by usunąć śnieg z auta.
- Gradem — burze gradowe potrafią zrobić wiele szkód. Jeśli grad jest wielkości jajek, można obawiać się nawet wybicia szyb.
- Silnymi wiatrami — tutaj najbardziej chodzi o ochronę pojazdu przed przeniesieniem przez wiatr różnych przedmiotów, upadkiem konarów drzew i tym podobnym zagrożeń.
- Solą drogową — w Polsce cały czas oblodzenia są usuwane za pomocą silnego środka, który ma negatywny wpływ na zewnętrzną strukturę samochodów. Nadal preparaty ekologiczne są zbyt drogie. Przykładowo 5 kg środka ekologicznego kosztuje 2 x więcej niż 25 kg worek soli wykorzystywanej do likwidacji śniegu i lodu z ulic, chodników i posesji.
- Deszczem — nie da się do końca wykluczyć, że kierowca w trakcie jazdy nie trafi na intensywne opady deszczu. Z pewnością łatwiej mu będzie na spokojnie przygotować się do wyjścia z samochodu na przykład z zakupami. Może bez stresu naszykować parasol lub po prostu przeczekać ulewę. Deszcz może mocno zachlapać samochód, przez co staje się brudny.
- Odchodami ptaków — to zjawisko mocno irytuje nawet największych miłośników przyrody. Plamy na samochodzie nie prezentują się dobrze, a poza tym są dość trudne do usunięcia.
- Pyłem — każdy, kto mieszka w okolicy, gdzie jest dużo remontów, zauważa problem z kurzem i pyłem. Brud osadza się na aucie, co powoduje konieczność częstszych wizyt w myjni samochodowej.
- Awariami — na przykład uszkodzenie szyberdachu lub inne.
Garaż blaszak — czy tylko dla samochodów?
Garaże w ostatnich latach przyjmują różne funkcjonalności. Przy zakupie tej konstrukcji nie bierze się już wyłącznie pod uwagę potrzeb samochodowych. Garaże blaszane mogą służyć jako przydomowe magazyny. Można w nich przechowywać wszystkie rzeczy, które są zbędne w domu, a których szkoda jest wyrzucić. Mogą to być rzeczy oczekujące na nabywcę lub pamiątki rodzinne, które są po dziadkach lub rodzicach, a niekoniecznie domownicy chcą je trzymać w domu, gdyż nie pasują do ogólnego wystroju wnętrz. Garaż może służyć jako miejsce do magazynowania materiałów wykończeniowych i budowlanych w czasie trwania remontu domu. Blaszak może zastępować także typowy domek ogrodnika lub domek narzędziowy. Sprzęt i narzędzia ogrodowe będą zawsze na wyciągnięcie ręki.
Garaż blaszak i mini siłownia
Epoka pandemiczna sprawiła, że ludzie zaczęli zastanawiać się nad organizacją przydomowych siłowni. Wynikało to z tego, że branża fitness była zamrożona na długi czas. Nie było możliwości trenowania w profesjonalnej siłowni. Takie blokady stanowiły poważny problem. Nie każdy dysponował odpowiednią przestrzenią w domu. Moda na siłownię w garażach nie jest nowa, ale w czasie epidemii koronawirusa faktycznie powstało wiele osobistych mini siłowni. Do garażu wejdzie sporo sprzętu, na użytek domowy warto wybierać taki, który pozwala ćwiczyć więcej grup mięśniowych.
Okazuje się, że można kupić atrakcyjne meble do garażu, więc w takim pomieszczeniu można sobie urządzić kącik do realizowania własnego hobby.