Garaże drewnopodobne dla wymagających

garaże drewnopodobne

W dzisiejszych czasach prawie każdy ma samochód. W przeciętnym gospodarstwie domowym może być więcej niż jeden pojazd. Samochód już dawno temu przestał być dobrem luksusowym. To już bardziej standard niż coś, czego nie da się zdobyć. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w garaże drewnopodobne.

Czym są garaże drewnopodobne?

Garaż drewnopodobny to nic innego jak garaż blaszak, ale w wersji lux. Swoim wyglądem przypomina drewnianą konstrukcję. Jest jednak dużo tańszy od garażu wykonanego z elementów drewnianych. Jego zaletą jest elegancki i nowoczesny wygląd, a także trwałość i łatwość w utrzymaniu w czystości oraz w konserwacji. Garaż drewnopodobny może mieć zastosowane wewnętrzne docieplenie za pomocą styropianu. Jest to wyjątkowa propozycja dla osób, które kładą szczególną uwagę na wygląd garażu. Konstrukcje bardziej przypominają domki rekreacyjne niż typowe garaże. Można je postawić na każdej działce. Garaże drewnopodobne polecane są zwłaszcza na działki wąskie — koniecznie trzeba pamiętać o zachowaniu przepisowych odległości od ogrodzenia.

Garaż w bryle domu czy osobno?

Nowoczesne domy jednorodzinne mogą być wyposażone w garaże w bryle domu. W zasadzie garaż jednostanowiskowy to standard w projekcie domu. Architekci z góry mogą zakładać, że każdy klient ucieszy się, że może mieć garaż w domu. Teoretycznie tak może być. Przy czym nie jest powiedziane, że każda nowa inwestycja musi taki garaż mieć od razu. Może tak być, że dany inwestor ma ograniczone środki finansowe i chce wykonać jedynie najważniejsze działania. Może się zdarzyć, że architekt będzie musiał usunąć garaż z projektu, jeżeli inwestor będzie potrzebował większej przestrzeni na cele mieszkaniowe, a nie może zbudować większego domu. Obecnie porywanie się na budowanie wielkich domów jest dość ryzykowne z uwagi na szalejącą inflację. Można przyjąć, że najpopularniejszy metraż domu jednorodzinnego nie przekracza 120 m2.  Dobrą opcją w czasach kryzysu gospodarczego jest wynajem pokoju dla turystów lub osób pracujących. Tak więc dodatkowy pokój, zamiast garażu może się przydać. Wybór rodzaju garażu jest zawsze sprawą indywidualną.

Garaż w starym budownictwie

Jeśli chodzi o stare budownictwo, to w tym przypadku nie będzie mowy o wbudowanych garażach, chyba że są to nieruchomości powstałe w epoce PRL. Przykładowo w kamienicach można zauważyć wąskie bramy — takie budownictwo nie uwzględniało wynalazku, jakim są samochody. Na posesjach w wielu przypadkach można wygospodarować miejsce na garaże drewnopodobne. Takie garaże będą ozdobą dla podwórza i mają wysokie walory użytkowe. Warto zorganizować też teren zielony, przy czym garaże i ogród nie mogą ze sobą kolidować (czyli jedno nie może przeszkadzać drugiemu w normalnym funkcjonowaniu). Chodzi o to, że wyjeżdżający z garażu pojazd nie może niszczyć trawnika lub drzew. Umiejscowienie zieleni nie może też uniemożliwiać kierowcom manewrów. Decyzja o garażach nie powinna niszczyć wartościowych drzew. Da się pogodzić wszystko, zwłaszcza że garaże co do zasady nie są skomplikowane w montowaniu w dowolnym miejscu. Może to jednak zależeć od wielkości posesji i potrzeb mieszkańców co do ilości takich obiektów.

Warto podkreślić, że eleganckie i atrakcyjne pod względem designerskim garaże drewnopodobne urozmaicą i wzbogacą estetykę najbliższego otoczenia. Stare osiedla mieszkaniowe dopiero są w fazie remontowania czy rewitalizowania, zatem każdy ładny akcent jedynie poprawi mieszkańcom samopoczucie.

Garaż drewnopodobny we wspólnocie mieszkaniowej

W przypadku Wspólnot Mieszkaniowych podwórza nie można zagospodarować w sposób nieustalony z właścicielami wchodzącymi w skład takiej Wspólnoty. Potrzebna będzie uchwała z przewagą 51% oraz uwzględnienie inwestycji w Funduszu Remontowym na dany rok. Jeśli tego typu wydatków nie ma w planie, można posiłkować się uchwałą, przy czym warto zaznaczyć w niej, że była ona realizowana już po zatwierdzeniu planu na dany rok kalendarzowy.

Jakie korzyści daje garaż?

Garaże drewnopodobne mogą służyć jako garaż główny lub dodatkowy. Pod względem powierzchni garaż można dopasować do swoich indywidualnych oczekiwań. Może tak się zdarzyć, że w rodzinie jest kilka samochodów. Wówczas warto zamówić garaż dla każdego członka rodziny, który ma samochód. Można też jeden garaż lub wiatę garażową przeznaczyć dla gości. Posiadanie dodatkowego zadaszonego stanowiska dla gości może być dla nich miłą niespodzianką. Warto zaznaczyć, że dla wielu osób parkowanie w garażu lub pod zadaszoną konstrukcją jest bardzo ważne.

Drewnopodobne garaże chronią przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jeśli są posadowione z dala od domu, warto doprowadzić do nich utwardzoną ścieżkę, co ułatwi poruszanie się domowników w czasie opadów deszczu lub śniegu. Do garażu znajdującego się w bryle budynku można przejść od razu do domu. Przy garażach drewnopodobnych już tak nie jest, ale można ułatwić sobie przemieszczanie się pomiędzy garażem a domem w czasie trudnych warunków pogodowych.