Jest to najczęściej zadawane pytanie jakie słyszymy od Klientów, którzy zamawiają garaż. Jak przygotować podłoże? Oczywiście odpowiedź zawsze jest taka sama, żeby garaż stał wystarczą nam 4 płytki chodnikowe i tyle. Ale co dalej? Przecież na płytkach garaż wiecznie stal nie będzie, a jak przyjdzie wiatr to go wywróci. To oczywiście prawda, dlatego aby odpowiednio przygotowac podłoże trzeba określić do jakich celów ma nam służyć kupowany garaż blaszak aby za bardzo nie pójść w koszty.
Garaż blaszak? Wylewka pod garaż blaszak
Jeżeli chcemy kupić garaż blaszak na nasz samochód to oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie wylewki betonowej. Wymiar należy zawsze wykonać tak, aby z każdej strony garażu beton wystawał mniej więcej 15 cm. Mówiąc prościej, jeżeli zakupimy garaż 3×5 metra to potrzebna nam jest pod niego płyta betonowa 3,3×5,3 metra. Oczywiście wykonując szalunek pod wylewkę należy pamiętać aby zmierzyć przekątną. Dla niewtajemniczonych, przekątną mierzy się od prawego przedniego do lewego tylnego rogu i na odwrót w celu sprawdzenia, czy ułożony prostokąt ma wszystkie kąty proste. Jest to bardzo ważne z tego powodu, że podczas montażu musimy ustawić garaż do przekątnej po to aby połać dachu nie wystawała z którejś strony więcej lub mniej. W przypadku krzywo zrobionej wylewki, po postawieniu na niej garażu efekt jest taki, że w jednym rogu garażu beton wystaje za bardzo a w innym garaż stoi już poza wylewką i konieczne jest dorobienie betonu.
- Ile kosztuje zrobienie wylewki? To zależy, czy wykonanie polecisz firmie, czy zrobisz to sam. Ciężko jest nam określić koszt zlecenia ponieważ nie oferujemy naszym Klientom takowej usługi ale dość łatwo jest przeliczyć koszt zamówienia gotowego betonu, który przyjedzie do nas samochodem “gruszką”. Zakładając grubość wylewki na 10 cm należy przeliczyć szerokość i długość garażu powiększone o 30 cm i otrzymamy objętość potrzebnego nam betonu. W przypadku garażu 3×5 równanie wygląda tak: 3,3×5,3×0,1 = 1,59 m3. Czyli jest nam potrzebne nie całe 2 m2 (kubiki betonu). Koszt jednego m3 betonu B25 waha się w okolicy 245 zł, czyli nie powinniśmy zapłacić za beton więcej niż 490 zł. Oczywiście do tego należy doliczyć koszty pracy przy wykonaniu szalowania.
- Czy można zrobić wylewkę już po postawieniu garażu? Tak, oczywiście! Trzeba tylko pamiętać, że nie wolno zatapiać konstrukcji garażu w betonie. Dlaczego niewolno, dowiesz się poniżej.
- Jaką grubą wykonać wylewkę? A jaką się Panu podoba. Jednak nie cieńszą niż 10 cm, no i najlepiej pod wylewkę rozsypać gruz albo kamień aby stworzyć naturalne szczeliny, w których może się rozprężyć woda podczas zamarzania. Pomoże to w zimie w taki sposób, że beton będzie mniej podatny na pęknięcia jeżeli podejdzie pod niego woda i zamarznie.
- Czy wypuszczać pręty z betonu i co ile? W żadnym wypadku NIE! Garaż blaszany najlepiej jest zakotwić do betonu za pomocą atestowanych kotew trzpieniowych lub inaczej kotew opaskowych. Po pierwsze dlatego, że w dolnej części konstrukcji garażu nie ma gotowych otworów a po drugie, u Klientów, którzy nie posłuchali naszej rady i wypuścili śruby z betonu jeszcze nigdy nie udało się trafić z nimi w odpowiednie do zakotwienia miejsca. Kotwienie za pomocą kotew ma też taką zaletę, że zawsze można taką kotwę odkręcić i zmienić jej położenie lub podłożyć coś pod konstrukcję jeżeli beton jest krzywy. Jest to szczególnie przydatna cech w przypadku garażu z bramą uchylną. Dlatego nie ma sensu również zatapianie w betonie elementów stalowych i przysapywanie do nich garażu ponieważ takie połączenie trzeba później rozcinać jeżeli chcemy np. poprawić ustawienie bramy.
Wylewka pod garaż blaszak czy bloczki fundamentowe?
Jeżeli nasz blaszak ma być postawiony tymczasowo, np. na czas budowy domu a później zniknąć robienie wylewki mija się z celem. Wtedy polecamy zakupienie kilku bloczków fundamentowych na składzie budowlanym, rozmieszczenie ich zgodnie z naszymi zalecaniami, wkopanie nieco w ziemię i wypoziomowanie. Tak, najczęściej przygotowuje się podłoże pod garaż na budowę. Kotwienie wykonuje się do tych bloczków i dodatkowo jeszcze zaleca się obciążenie garażu lub zrobienie dodatkowych kotew do wbicia w ziemię. Nie jest to w 100% pewny sposób na zabezpieczenie blaszak ale z reguły wystarcza.
Bardziej opłacalne zamiast układania bloczków jest wykonanie za pomocą świdra do wiercenia dziur pod słupki ogrodzeniowe otworów na narożnikach gdzie ma być usytuowany garaż i zalanie ich betonem. Jest to tańszy sposób niż wykonanie wylewki ale nieco bardziej pracochłonny niż układanie bloczków betonowych. Na pewno jednak przymocowanie blaszaka do takich wylanych w ziemi słupków da nam pewność, że garaż został zakotwiony dobrze.
A dla tych którzy się nie chcą wysilać proponujemy rozłożenie kilku płytek chodnikowych po obrysie garażu, na których również możemy zamontować zamówiony garaż. Proszę jednak pamiętać, że w tym przypadku nie ma skutecznego sposobu na zakotwienie do podłoża.