Wiata garażowa: jak zorganizować parking doskonały?

wiata garażowa

W dzisiejszych czasach można zauważyć ogromne zapotrzebowanie na parkingi. Bardzo często w gospodarstwie domowym występuje więcej niż jeden samochód. Posiadanie niezależnego pojazdu zwiększa komfort życia. W wielu miejscach w Polsce jest problem z miejscami parkingowymi. Kto ma wolny plac w mieście, może zarabiać na opłatach za parkowanie. Dla tego celu potrzebna będzie również wiata garażowa.

Z czego wynika problem z parkingami?

W dużych lub małych miastach wzmożony ruch samochodów jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Ludzie po prostu przyzwyczaili się do wygody związanej z korzystaniem z własnych samochodów. Chociaż komunikacja publiczna nadal “pęka w szwach”, to każdy, kto ma wybrać przejazd tramwajem lub autobusem, wybierze samochód. Miasta bardzo często toną w korkach. Zakorkowanie może też wynikać z tego, że ktoś akurat próbuje zaparkować na chodniku. Nie zawsze jest to możliwe. Ograniczenia ruchu wynikające z przepisów, tiry w centrum miasta lub złe parkowanie innych kierowców to dość częste przyczyny zablokowania ruchu samochodowego.

W miastach realizowanych jest wiele inwestycji. Niestety, włodarze miast zapominają o potrzebach parkingowych. W ten sposób działka przy ruchliwej ulicy idzie na sprzedaż do dewelopera, który zbuduje nowoczesne bloki lub apartamentowce. Tymczasem rzeczywista potrzeba lokalnej społeczności to duży parking lub teren zielony. Mieszkańcy denerwują się, że pobliskie parkingi strzeżone są w większości przypadków już zajęte. Ten problem pojawia się nie tylko w sercu miasta, ale i na osiedlach. Kierowcy narzekają, że mają bardzo daleko do najbliższego parkingu. Tylko niektóre posesje udostępniają podwórza do parkowania. Ma to zazwyczaj zastosowanie w kamienicach lub w blokach z ogrodzeniem własnym.

Parkingi piętrowe są nadal unikatowym zjawiskiem. Można je spotkać na przykład w galeriach handlowych. Nie rozwiązuje to jednak problemu parkingowego dla ogółu mieszkańców miast. Przykładowo takie parkingi są obecnie realizowane w miejskich strefach rewitalizacji. Nadal jednak jest ich za mało. Taka inwestycja jest zresztą bardzo kosztowna. Dlatego najkorzystniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem są parkingi, na których stoją wiaty garażowe.

Parking plus wiata garażowa, czyli sposób na biznes

Każdy, kto dysponuje wolną działką w mieście, a nie chce jej sprzedaż, już teraz może zacząć zastanawiać się nad założeniem dobrze prosperującego biznesu. Do tego potrzebny jest większy teren, który może zaspokoić potrzeby parkingowe okolicznych mieszkańców. Oczywiście warto mieć na uwadze, że inwestycja może wymagać pieniędzy. Właściciel parkingu może proponować jedynie miejsce parkingowe, ale zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszyć się będzie parking z wiatami garażowymi. Za takie opcje można wystosować wyższe opłaty — cena z pewnością nie odstraszy wymagających klientów. Parking najczęściej może mieć tylko kilka wiat garażowych.

Klienci najczęściej decydują się na długoterminowe korzystanie z parkingu. Nawet jeśli ktoś zrezygnuje z różnych przyczyn, zaraz znajdzie się kolejny chętny właściciel samochodu, który będzie chciał parkować w komfortowych warunkach. Warto podkreślić, że samochodów jest coraz więcej, a nie mniej. Co ważne, ludzie kupują coraz nowsze samochody. Zależy im więc na tym, by zadaszenie chroniło ich pojazdy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Nie chcą się też męczyć z odśnieżaniem samochodów. Takie prace uznają za marnowanie czasu. Obawiają się przy tym przypadkowego uszkodzenia lakieru lub szyb. Wiata garażowa w takiej sytuacji sprawdzi się doskonale.

Wiata garażowa to nie wszystko

Na parkingu potrzebni są pracownicy, którzy będą obsługiwać klientów i monitorować bezpieczeństwo pozostawionych pojazdów. Bardzo często w takich miejscach pracują osoby starsze lub z niepełnosprawnościami różnego rodzaju. Pracownikom trzeba zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Na parkingu musi znajdować się domek, w którym mogą przebywać. Konieczny jest dostęp do wody pitnej i toalety. W upalne dni warto zadbać o to, by pracownik nie cierpiał z powodu wysokich temperatur. Do pomieszczenia pracowniczego można wstawić na przykład wentylator. Niezbędne są kamery i ogólnie rzecz ujmując sprawny monitoring.

Pracownik powinien być doposażony w służbowy telefon komórkowy i akcesoria pomocne w samoobronie. Konieczne jest przeszkolenie pracowników z zasad obsługi klienta. Trzeba nauczyć pracowników, jak pobierać opłaty za parking i jak je rejestrować. Ten rodzaj pracy może być atrakcyjny dla wielu osób, gdyż co do zasady nie jest to ciężka praca. Uciążliwe mogą być jednak dyżury o różnych porach dnia i nocy, także w niedziele i święta. Zadaniem pracownika parkingu jest sprawdzanie terenu, troska o pozostawione pod jego nadzorem samochody. Wiaty garażowe dodatkowo zabezpieczałyby pojazdy przed czynnikami atmosferycznymi, na które nikt nie ma wpływu. Z pewnością takie miejsce postojowe cieszyłoby się dużym zainteresowaniem szczególnie takich osób, które są posiadaczami drogich samochodów.

Pracownik musi orientować się w terenie parkingowym. Musi być na bieżąco z wolnymi i zajętymi miejscami parkingowymi. Nie może spowodować, że miejsce parkingowe lub wiata garażowa zostanie zajęta przez pomyłkę. Oczywiście pracownik może potrzebować trochę czasu na zaznajomienie się ze specyfiką tej pracy. Przy wyborze odpowiedzialnej kadry, właściciel firmy ze spokojem może zajmować się zupełnie innymi biznesami.