Wiata garażowa: plusy i minusy

wiata garażowa

Wiata garażowa to najprostsza forma zabezpieczenia samochodu przed działaniem czynników atmosferycznych. Chodzi oczywiście o opady deszczu, śniegu lub gradu. Wiaty garażowe na stałe wpisały się w polski krajobraz, zwłaszcza miejski. Najbardziej je widać na terenach parkingów strzeżonych. Jeżeli właściciel pojazdu ma do wyboru dwa parkingi zlokalizowane obok siebie, to z pewnością wybierze ten z wiatą garażową, nawet jeśli będzie nieco droższy. Dowiedz się, jakie zalety i wady ma wiata garażowa.

Powszechna potrzeba trzymania pojazdów pod wiatą garażową

Nie ma co ukrywać, że każdy właściciel auta chętnie skorzysta z możliwości parkowania pod dachem. Może chodzi nie tylko o to, że dach chroni przed wszelkiego rodzaju opadami atmosferycznymi, ale także zabezpiecza pojazd przed pyłem. Może chodzić o sytuacje typu nieskuteczna walka z kopciuchami w mieście. Chociaż miasta starają się je wyeliminować, to nadal ludzie w piecach palą węglem. W mieście robi się z tego prawdziwy dramat, gdyż ten rodzaj ogrzewania mieszkań przyczynia się do powstawania smogu. Wytwarza też osady, które można zauważyć na przykład na oknach dachowych. Spadają one na parkujące na ulicach i podwórzach samochody. Ulewne lato lub śnieżna zima aż się proszą o zadaszenie dla samochodu. Wiata garażowa pozwala na spokojne przygotowanie się do wyjścia z pojazdu i zabranie z niego wszystkich niezbędnych rzeczy. Czyli gdy pada deszcz lub śnieg, bez pośpiechu można przygotować parasol lub odzież przeciwdeszczową.

Moda na proste i lekkie zadaszenia

W zasadzie trend na konstrukcje, które zbytnio nie zaburzają przestrzeni, panuje od wielu lat. Nie każdy przecież potrzebuje garażu. Czasami nie ma na niego miejsca. Wiata garażowa to świetna propozycja dla osób, które prowadzą ekonomiczny styl życia. Jest to wydatek na każdą kieszeń. Czas oczekiwania na wiatę i jej montaż jest krótki. Co ważne, można zamówić taką wiatę na miarę. Oznacza to, że wymiary wiaty garażowej bez problemu dopasujemy do własnych potrzeb. Czyli może to być konstrukcja dla jednego samochodu, dwóch pojazdów, a także dodatkowe miejsce pod dachem na okoliczność przyjazdu gości.

Bardzo ważne jest też to, że nowoczesna konstrukcja garażowej wiaty spełnia oczekiwania nawet bardzo wymagających klientów. Są to rozwiązania o wysokim poziomie estetyki. Pasują wszędzie — zarówno do zabudowy zabytkowej, jak i współczesnej. Uniwersalna wiata garażowa sprawdzi się w każdych warunkach. Alternatywą dla niej są zabudowane garaże wolnostojące. Mogą to być na przykład garaże drewnopodobne, garaże akrylowe lub garaże standardowe.

Wiata garażowa jako sposób na zakończenie konfliktu o miejsce parkingowe

Na obszarach miejskich wojna o miejsce na parkingu to standard. Nie chodzi oczywiście o parkingi strzeżone, gdzie każdy jest w stanie respektować przypisane mu miejsce. Najczęściej chodzi o parkowanie na podwórzach przy kamienicach. Podwórko samo w sobie nie stanowi parkingu według prawa. Może jednak tak być traktowane dla wygody mieszkańców. Nie każdy jednak mieszkaniec ma w zwyczaju uznać, że dane miejsce parkingowe przynależy do sąsiada. Są też osoby, które nie licząc się z sąsiadami, wpuszczają na podwórze pojazdy swoich gości. Rozmiar podwórka jest przecież ograniczony — parking się nie rozciągnie. Nie pomagają uchwały wspólnotowe, rozmowy i prośby. Zarządcy nieruchomości stale przyjmują skargi w sprawie parkowania. Niektóre Wspólnoty Mieszkaniowe decydują się na wyprowadzanie wszystkich pojazdów z podwórza, gdyż kłótnie o parkowanie stały się uciążliwe. Czasami wprowadzają opłaty za parkowanie. Jeśli do dyspozycji jest duże podwórze, które na końcu nie jest zabudowane, można ustawić wiaty garażowe. Innym pomysłem jest wydzierżawienie przyległego terenu, jeśli oczywiście jest wolny — i tam umieszczenie wiat garażowych. W każdym razie przydzielona wiata garażowa raz na zawsze ucina awantury parkingowe. Korzystanie z wiaty może być odpłatne lub bezpłatne. To zależy od polityki danej Wspólnoty czy Spółdzielni Mieszkaniowej.

Jakie minusy ma wiata garażowa?

Trudno znaleźć wady wiaty garażowej. Okazuje się bowiem, że to rozwiązanie ma wysoką wartość użytkową i jest doceniane przez użytkowników. Każdy, kto korzysta z wiaty garażowej, wyraża się o niej pozytywnie. Nowoczesna wiata garażowa nie ma nic wspólnego z konstrukcjami znanymi z PRL czy z początków lat 90. XX wieku. Jest to produkt estetyczny i trwały, na dodatek łatwy w konserwacji i utrzymaniu w czystości. Przykładowo na dużej posesji z łatwością wydzielimy część przeznaczoną na wiaty garażowe i na teren zielony. Przy dobrym planowaniu można pogodzić występowanie drzew ze stawianiem tego typu konstrukcji.

Wiaty garażowe są mile widziane, zwłaszcza w miastach, gdzie możliwości garażowania pojazdów są mocno ograniczone. Niestety, nie każdy będzie mieć możliwość korzystania z produktu, jakim jest wiata garażowa, gdyż po prostu w miastach nie ma aż tyle wolnej przestrzeni do stawiania takich konstrukcji. Miasta raczej pójdą w kierunku tworzenia parkingów podziemnych lub wielopoziomowych. Na razie te inwestycje pozostają marzeniem nie tylko włodarzy miast, ale i samych kierowców.